خانه / بیتکوین / بیت کوین و معامله پیرامون آن در چین،یک جرم است :))

بیت کوین و معامله پیرامون آن در چین،یک جرم است :))

چین بیت کوین را غیر قانونی دانست و با غیرقانونی دانستن افزایش بیت کوین سرمایه از طریق عرضه اولیه سکه و تعطیل کردن همه صرافی‌های دیجیتالی در کشورش در حال آغاز جنگی تمام عیار علیه بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی است.از این رو بیت کوین و هرگونه معامله آن در کشور چین از چند هفته گذشته تاکنون فعالیتی مجرمانه است.

صرافی های چین اعلامیه‌هایی را جمعه شب گذشته منتشر کردند.

دو تا از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارزهای رمزپایه در کشور چین، اوکی‌کوین و هوبی، اعلامیه‌ای با موضوع مهم تعطیلی  همه معاملات تجاری میان بیت کوین و یوان را تا ۳۱ اکتبر انتشار دادند، یک روز قبل از آن، بی‌تی‌سی چاینا، دومین صرافی بزرگ ارزهای رمزپایه در جهان مستقر در شانگهای، اعلام کرد که تا ۳۰ سپتامبر تجارت بیت کوین را تمام می‌کند.

تصمیم دولت چین ارزش بیت کوین را کمی بعد از افزایش ۲۰ درصدی آن، به زیر ۳۰۰۰ دلار کشاند.مبارزه علیه بیت کوین و تعطیلی فعالیت‌های ۳ تا از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارزهای رمزپایه در کنار حداقل ۲۰ صرافی کوچک‌تر در چین، حاکی از تلاش‌های همه جانبه پکن برای محدود کردن یا حتی ریشه‌کن کردن ارزهای رمزپایه در این کشور است.

مبارزه علیه بیت کوین ، لایت‌کوین، اتریوم و دیگر ارزهای رمزپایه توسط پکن، یک هفته بعد از ممنوع شدن همه اشکال عرضه اولیه سکه (ICO)، که طبق آن فعالیت‌های پیرامون آن مجرمانه شناخته شدند، صورت پذیرفت.

بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی

سازمان تنظیم مقررات مالی بریتانیا به مردم انگلستان نسبت به ریسک عرضه اولیه سکه هشدار داده است. از طرفی توجه بانکداران و قانون‌گذاران سنتی  به محبوبیت ارزهای رمزپایه و دلالی‌های صورت گرفته در این بخش،جلب شده است. مدیرعامل بانک جی‌پی مورگان، جیمی دیمن، این هفته بیت کوین را یک کلاهبرداری قلمداد کرد؛ همچنین تهدید کرد که هر کدام از کارمندان بانک در خرید یا فروش ارزهای دیجیتالی سهیم باشد، بلافاصله از کار اخراج خواهد شد. کمیسیون اوراق بهادار و بورس ایالات متحده هم اعلام کرده است که ممکن است مقرراتی را بر عرضه اولیه سکه وضع کند.

بانک مرکزی چین و پیشروی مبارزه علیه بیت کوین

تحلیلگران اعلامیه‌ای را که اول این ماه توسط بانک مرکزی چین از طرف ۷ آژانس دولتی چین انتشار یافت، در واقع حکم مرگ عرضه اولیه سکه و تجارت ارزهای رمزپایه در چین می‌دانند. تعداد اندکی از کشورهای دنیا چنین سیاست سخت‌گیرانه‌ای را علیه ارزهای دیجیتالی در پیش گرفته‌اند.کای کالیلانگ، متخصص تکنولوژی امور مالی می‌گوید:

 بانک مرکزی به دنبال محافظت از ارز کشور خود در مقابل دلال‌بازی‌های پیرامون بیت کوین و پولشویی‌های غیرقانونی است.برای بانک مرکزی چین، ارزهای دیجیتالی رقیبی خطرناک هستند.

آخرین حمله دولت چین به ارزهای دیجیتالی با تلاش پکن در جهت جلوگیری از هر نوع ریسک مالی، پیش از آغاز انتخابات کنگره در ماه آینده همزمان شد. مطابق با گزارش کمیته دولتی امنیت مالی اینترنتی، بیش از ۶۵ پروژه عرضه اولیه سکه طی هفت ماه اخیر در کشور چین تکمیل شد که به وسیله آن به طور تقریبی ۲/۶ میلیارد یوان (۳۹۷ میلیون دلار) سرمایه انباشته شد.

بیت کوین

در کنار بانک مرکزی، شش آژانس دیگری که در آخرین جنگ علیه ارزهای دیجیتالی دخیل هستند. این ۶ آژانسی که مبارزه علیه بیت کوین را آغاز کرده‌اند شامل ادار مرکزی امور سایبری چین، وزارت صنایع و فناوری اطلاعات، اداره دولتی صنعت و بازرگانی، کمیسیون تنظیم مقررات بانکداری چین، کمیسیون تنظیم مقررات اوراق بهادار چین و در نهایت کمیسیون تنظیم مقررات بیمه چین می‌شود.

انجمن مالی اینترنتی چین در روز چهارشنبه اعلام کرد که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی درواقع ابزاری برای فعالیت‌های مجرمانه همچون پولشویی، معاملات مواد مخدر، قاچاق و دیگر جرایم مالی است.

فعالیت‌های مجرمانه، اصلی‌ترین دلیل ممنوعیت بیت کوین

ژائو ژیجان، استاد دانشگاه اقتصاد دانشگاه رنمین در پکن، معتقد است که طرح‌های غلط و غیرقانونی افزایش سرمایه همچون سکه‌های دیجیتالی تقلبی، مقامات دولتی را مجبور کرده است تا ممنوع کردن تجارت ارزهای دیجیتالی را آسان‌ترین راه ممکن برای برون‌رفت از مشکلات موجود بدانند. مطابق با پایگاه داده قضایی رسمی، تعداد احکام دادگاه‌های چین پیرامون اعمال غیرقانونی ارزهای دیجیتالی در سال گذشته بیش از ۲۰۰ مورد بوده است؛ که این آمار نسبت به سال ۲۰۱۳ بیش از شش برابر افزایش یافته است. ژائو می‌گوید:

رشد محسوسی در پرونده‌های این چنینی دیده می‌شود. بنابراین طبیعی است که مقاومت‌های دولتی علیه تأثیرات منفی بیت کوین و مبارزه علیه بیت کوین بیشتر شود.

بانک مرکزی چین به دنبال ارز دیجیتالی ملی

البته بانک مرکزی چین بسیار مشتاق است تا خود یک ارز دیجیتالی ملی توسعه دهد. رئیس بانک مرکزی چین، ژو ژیائوچیان، شخصا وارد عمل شده و یک موسسه تحقیقاتی ارزشیابی دیجیتالی را در آغاز این سال تأسیس کرده است. ژو در یک نشست خبری در ماه مارس گفت که بانک مرکزی توسعه ارزهای دیجیتال را در دستور کار خود قرار داده است. او بیان کرد که دولت چین تلاش می‌کند تا با استفاده از تکنولوژی بلاک چین، که کار آن ثبت معاملات با ارزهای دیجیتالی است، ریسک حاصل از ارزهای دیجیتالی را کنترل کند.

مقاله‌های مرتبط:

به گفته ژو یوژونگ، مدیر اجرایی RUFC بلاک چین مستقر در شانگهای، پس از گذشت شش ماه بانک مرکزی به نحوی عمل کرده است که انگار کنترل اوضاع از دست دولت چین خارج شده است. یوژونگ، که دو کتاب درباره توسعه ارزهای دیجیتالی در چین نوشته است، می‌گوید:

ممنوعیت عرضه اولیه سکه تنها یک اقدام مدیریت ریسک نمایشی است. آنچه که بانک مرکزی واقعا می‌خواهد، بازگرداندن قدرت به دستان خود است. من اعتقاد ندارم که دولت چین با مبارزه علیه بیت کوین بخواهد تا تجارت بیت کوین در چین را زیرزمینی یا به دست افرادی در خارج از کشور بسپارد، بلکه احتمالا بانک مرکزی به دنبال حفظ چند صرافی ارز دیجیتالی تحت کنترل خود است.

بیت کوین

افزایش قیمت بیت کوین در چین؛ کاهش سهم این کشور در سهم بازار جهانی بیت کوین

عدم اعتماد بانک مرکزی چین نسبت به بیت کوین به طور عمومی در سال ۲۰۱۳ مطرح شد. زمانی که بانک مرکزی به همراه ۵ وزارتخانه دولتی با هدف اغنای افکار عمومی در رابطه با این که بیت کوین هرگز به عنوان یک ارز رسمی در چین مورد تأیید قرار نخواهد گرفت، بیانیه‌ای را منتشر کردند. این بیانیه موجب شد تا قیمت بیت کوین از ۷۵۸۸ یوان در نوامبر ۲۰۱۳، به یک سوم آن سقوط کند. اما با اعلام ممنوعیت مبادلات ارزهای دیجیتالی در چین، این هفته قیمت هر بیت کوین به ۲۵۰۰۰ یوان رسید.

پس از تصویب مقررات مبادلات تجاری ارزهای دیجیتالی در اوایل سال جاری، سهم چین در بازار جهانی بیت کوین به میزان قابل توجهی کاهش یافته، به طوری که میزان آن یک سوم شده است.

کای بیان کرد که مبارزه علیه بیت کوین و سرکوب ارزهای دیجیتالی توسط چین، جلوی سرمایه‌گذاران را برای خروج سکه‌های خود به حساب‌هایشان در کشورهای دیگری همچون ژاپن، که سختگیری کمتری نسبت به ارزهای دیجیتالی دارند، نخواهد گرفت. به علاوه زمانی که مقامات چینی می‌خواهند ارز تکنولوژی بلاک چین استفاده کنند، مسأله قدری پیچیده‌تر می‌شود. طبق گفته کای:

بسیاری از محصولات مبتنی بر بلاک چین توسط بیت کوین تامین می‌شود. کسانی که بلاک چین را دنبال می‌کنند، حامی بیت کوین هم هستند. بنابراین شکستن اتصال بین آن‌ها سخت است.

 

درباره greenrideshare16_o68m950r

دیگه چه خبر!

همایش بیتکوین با حضور بزرگان اینترنتی

  اولین همایش بیت کوین در روز ۳ شنبه مورخ ۲۵ مهر ماه در کتابخانه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *